– prezes Przedsiębiorstwa budowlanego Górski, osoba zasłużona dla naszej miejscowości, radny Rady Miejskiej w Kartuzach III kadencja w latach1998- 2002 oraz IV kadencja 2002-2006, sponsor różnych inicjatyw oraz imprez lokalnych, dzięki wsparciu finansowemu Pana Bogdana Górskiego powstała pierwsza monografia historii Kiełpina Pan Dariusza Dolatowskiego
„Zarys dziejów wsi i parafii Kiełpino w gminie Kartuzy od czasów najdawniejszych do 1939 roku, pierwsza publikacja w gminie Kartuzy . Firma GÓRSKI wspiera od wielu lat klub Amator Kiełpino. Przedstawiam Państwu ważne fakty z historii naszej miejscowości, gdzie firma Pana Bogdana Górskiego zmieniła oblicze naszego pięknego KIELPINA
- 1 września 1999 roku to dzień wyjątkowy dla Kiełpina- wówczas otwarcie nowo wybudowanego obiektu szkoły podstawowej i gimnazjum w Kiełpinie. Na placu szkoły dyrektor Zespołu Szkół Pan Józef Walach powitał zaproszonych gości. Przybyli m.in. Minister Edukacji Narodowej Andrzej Książek, marszałek sejmu RP Małgorzata Gładysz. Nie zabrakło również sponsorów szkoły Pana Bogdana Górskiego, Jacka i Waldemara Wrońskich
- Inicjatorem ważnego odnowienia ważnego zabytku figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata była firma „Górski, który obecnie znajduje się na placu przy szkole. Mieszkańcy już w 1982 roku poczynili działania, w celu odbudowania figury. Uznawano, że tradycję trzeba pielęgnować- „Wolę ojców utrzymamy”, Pan Bogdan Górski po zebraniu materiałów zdjęć i relacji od osób żyjących pomogły odtworzyć historię i wygląd figury. W dniu 14 stycznia 2000 roku Dyrekcja Zespołu Szkół w Kiełpinie, po uzyskaniu akceptacji rady pedagogicznej, samorządu uczniowskiego i rady rodziców zwróciła się z wnioskiem Burmistrza Kartuz zwróciła się się z prośbą o wyrażenie zgody na odbudowanie na terenie posesji szkoły figury Jezusa Chrystusa według wzoru z 1930 roku.
Pierwszym polskim kierownikiem szkoły w Kiełpinie został Ksawery Chmurzyński, to on w sierpniu 1921 r, pod wpływem potrzeb środowiska był inicjatorem budowniczym figury Jezusa, Pomogli mu mieszkańcy, poświęcenia dokonał w 1930 roku ksiądz Antoni Arasmus . Na postumencie widniał napis:
Niech żyje Jezus; w 10-tą rocznicę przyłączenia Pomorza do Macierzy- 1930. Niestety hitlerowcy w 1939 roku zniszczyli figurę. Ta patriotyczna uroczystość odbyła się 17 kwietnia 2000r. odsłonięcia i poświęcenia figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Rok 2000 to 80 rocznica powrotu Kaszub do Rzeczypospolitej. Odbudowanie figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Milenium chrześcijaństwa to dla Kiełpina sukces i chwała. Pierwszy pomnik stał przy tzw. Starej szkole, nowy naprzeciwko nowo budowanego kompleksu placówki oświatowej. Ta figura zawsze była symbolem Kiełpina. Na każdym wiejskim zebraniu jego mieszkańcy wspominali o figurze, oczekiwali na jej powrót. Tego co zrobił Pan Bogdan Górski wraz z małżonką mieszkańcy obecni i przyszli nie zapomną, tak powiedział Roman Formela , który chodził do starej szkoły( słowa wypowiedziane kwiecień 2000r.)
- Rozbudowa kościoła w Kiełpinie była możliwa dzięki zaangażowaniu parafian, ale budowniczym tego dzieła była firma „Górski”, gdzie Pan Bogdan Górski pilnował każdy szczegół, żeby zachować wszystkie zasady ustalone z konserwatorem .
Kościół w Kiełpinie formę, w jakiej istniał do niedawna, uzyskał w latach 20. XX wieku, kiedy powiększono go o transept i prezbiterium. Wieś jednak nieustannie się rozwijała i przybywało jej mieszkańców. W konsekwencji świątynia, choć świetnie utrzymana, stała się niewystarczająca dla potrzeb wspólnoty parafialnej. Niemożliwe było, aby większa liczba wiernych wspólnie uczestniczyła w ważnych uroczystościach czy nawet niedzielnych Mszach Świętych. Przez dłuższy czas rozważano różne rozwiązania powstałego problemu. Ostatecznie 27 maja 2013 roku, w ramach odbywającej się wizytacji, biskup pelpliński Ryszard Kasyna zobowiązał parafię do rozbudowy kościoła.
29 września 2014 roku, w dniu odpustu świętego Michała, biskup Wiesław Śmigiel wmurował kamień węgielny pod nową część kościoła. W czasie pierwszych kilku miesięcy powstały jej fundamenty i mury. Na początku lutego 2015 roku częściowo wyburzono południową ścianę kościoła, łącząc wnętrza obu części budynku, i zastąpiono ją tymczasową przegrodą, aby umożliwić sprawowanie liturgii. 13 kwietnia 2015 roku zakończono konstruowanie dachu, nad którym zawisła tradycyjna wiecha. W ciągu pierwszych 12 miesięcy budowy nie tylko zamknięto stan surowy, ale także zamontowano okna, wykonano elewację, zainstalowano systemy ogrzewania i wentylacji, ułożono posadzkę i rozpoczęto prace wykończeniowe. 10 grudnia 2015 roku o 17:00 w odseparowanej nowej części kościoła odprawiono pierwszą Mszę Świętą. Następnie podjęto kompleksową renowację dotychczasowego wnętrza kościoła. Skuto posadzkę, rozebrano nisko położony sufit, wzmocniono strop, rozbudowano wejście, a całość wykończono w sposób spójny z nową częścią budynku. 23 czerwca 2016 roku, po niespełna dwóch latach, zakończono prace budowlane.
29 września 2016 roku, w święto świętego Michała Archanioła, patrona parafii, biskup Ryszard Kasyna poświęcił odmienioną świątynię i nowy ołtarz.
W późniejszych miesiącach kontynuowano dostawy ławek, wymieniono konfesjonały i dokonano renowacji organów. W wyniku rozbudowy zmienił się układ budynku: prezbiterium znalazło się w nowej części, a w poprzednim jego miejscu urządzono kaplicę z chrzcielnicą; organy pozostały w dotychczasowej lokalizacji, ale dobudowano drugi chór, naprzeciwko obecnego ołtarza; główne wejście zaplanowano w okolicy krzyża misyjnego. Przebieg historycznej i dobudowanej części kościoła najłatwiej odróżnić, spoglądając w górę – ich stropy są inaczej wykończone.
Poświęcenie przez Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasynę, przebudowanego kościoła pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie Kartuskim – 29 września 2016
Galeria zdjęć pod linkiem