Postacie związane z Kiełpinem

arasmusKs. Antoni Arasmus urodził się 21.02.1894 w Skórczu. Jego rodzicami byli Jakub i Marianna z domu Resmer. Od 1909 uczył się w Collegium Marianum w Pelpinie, a następnie w gimnazjum w Wałczu. Święcenia kapłańskie otrzymał 14.06.1924 w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Następnie został wikariuszem w Lubichowie, po czym powierzono mu budowę kościoła w Kasparusie. Od 30.01.1927 został proboszczem w KIEŁPINIE aż do wybuchu II wojny światowej. Został aresztowany zaraz po wkroczeniu Niemców, ale z aresztu wybronił go właściciel majątku Borcz Albert Hohne. Ponownie został aresztowany 27.10.1939 i bestialsko zamordowany w lesie kartuskim i tam zakopany. W 1945 jego ciało ekshumowano i pochowano na kiełpińskim cmentarzu. Na jego grobie stanął pomnik Dobrego Pasterza. Także miejsce jego zabójstwa zostało upamiętnione tablicą pamiątkową, a miejscowe gimnazjum przyjęło jego imię. Jest jednym z 122 Sług Bożych wobec których toczy się proces beatyfikacyjny.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Franciszek-Szczesny-1.pngFranciszek Szczęsny urodził się 17.04.1946 roku w KIEŁPINIE. Jego rodzicami byli Feliks i Teresa z domu Drewa. Szkołę podstawową ukończył Kiełpinie, a licem ogólnokształcące w Kartuzach. Następnie poświęcił się służbie wojskowej. W 1967 roku ukończył Oficerską Szkołę  Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, po której został dowódcą pododdziału w Desancie Morskim. W 1977 roku ukończył studia  w Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie, a po nich studia podyplomowe na Politechnice Gdańskiej. Służbę zakończył w 1997 roku w stopniu podpułkownika. Następnie pracował w szpitalu i na poczcie. W swoim dorobku literackim ma powieści: ?W krainie gryfa? dwa wydania, ?Na przekór? ?Gryfowy szaniec? ?Kamienista droga? ?Ostatni szaman Pomorza? ?Za mną same zgliszcza?. Za trzy z nich otrzymał nagrody literackie. W opracowaniu ?Zakazana Miłość?. Pisał także bajki dla dzieci również w języku kaszubskim. Wszystkie jego powieści służą upamiętnieniu Kiełpina i okolic.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Dolatowski.jpgDariusz Dolatowski Urodził się 26 kwietnia 1957 roku w Kartuzach. Po przeprowadzce rodziców do Pruszcza Gdańskiego kontynuował tu naukę w szkole podstawowej i zawodowej ogrodniczej. Następnie kształcił się w Technikum Hodowlanym w Rusocinie, gdzie uzyskał tytuł zawodowy zootechnika. Po jego ukończeniu odbywał staż w zakładach rolnych na terenie gminy Pruszcz Gdański i potem pracował w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański. Po zawarciu związku małżeńskiego przeprowadził się do Suwałk, gdzie mieszka do dziś.

Ukończył Instytut Wyższej Kultury Religijnej w Lublinie, Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie z tytułem magistra teologii ogólnej oraz studia podyplomowe w zakresie: informatyki w biznesie
i zarządzaniu oraz dla nauczycieli; wiedzy o społeczeństwie; bibliotekoznawstwa i informacji naukowej; historii. W Suwałkach przez kilka lat pracował jako bibliotekarz w bibliotece akademickiej i nauczyciel informatyki i technologii informacyjnej. Interesuje się mediewistyką, monastycyzmem i historią regionalną Ziemi Pruszczańskiej i Kartuskiej, Żuław Gdańskich i Wyżyny Gdańskiej. Od wielu lat jest współpracownikiem ?Gazety Kartuskiej?, ?Echa Pruszcza? i ?Neonów – Tożsamość?, w których publikuje artykuły o tematyce regionalnej.

Owocem jego wieloletniej pasji historycznej był wydany zarys dziejów gminy Pruszcz Gdański (2010), zarysy dziejów gmin Pszczółki i Przywidz (2012) i Suchy Dąb (2014 – nagrodzona w konkursie wydawnictw literatury pomorskiej w kategorii literatura naukowa i eseje), kroniki wsi żuławskich Mokry Dwór (2011), Trutnowy (2012), Giemlice i Długie Pole (2013), kroniki wsi: Domachowo (2015), Trąbki Małe (2015), Mierzeszyn (2016), Sobowidz (2017) i Pawłowo w gminie Trąbki Wielkie (2017), kronika wsi Juszkowo w gminie Pruszcz Gdański (2017), Kiełpino (2017) w gminie Kartuzy, zarys dziejów gminy Kartuzy (2018), kronika wsi Trąbki Wielkie w gminie Trąbki Wielkie (2018) , zarys dziejów gminy Kolbudy (2019), kronika wsi i sołectwa Kłodawa w gminie Trąbki Wielkie (2019),  zarys dziejów Matarni i najbliższej okolicy (2019) i kronika wsi i sołectwa  Gołębiewko w gminie Trąbki Wielkie (2020) .

Na druk czeka zarys dziejów gminy Cedry Wielkie i kronika wsi Skowarcz w gminie Pszczółki,
a w opracowaniu jest kronika wsi i sołectwa Ełganowo w gminie Trąbki Wielkie i kronika wsi i sołectwa Przywidz w gminie Przywidz.

W 2015 roku otrzymał wyróżnienie burmistrza miasta Kartuzy ?Kartuska Skra? w kategorii ?Promocja? (regionu), a w 2017 roku tytuł ?Osobowość roku 2016? w dziedzinie kultury powiatu gdańskiego?.
W 2018 roku był nominowany do tytułu ?Osobowość roku 2017? w dziedzinie kultury powiatu gdańskiego?.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Jacek-Wronski.pngJacek Wroński, właściciel firmy WROŃSKI należał do najbardziej znanych i zasłużonych przedsiębiorców powiatu kartuskiego. Wraz z żoną Krystyną sponsorował wiele inicjatyw kulturalnych i sportowych. Na jego pomoc zawsze można było liczyć. Był właścicielem sieci przychodni – Centrum Medyczne św. Łukasza w Kartuzach i Kielpinie czy przedszkola Aniołek w Kiełpinie. Sponsorował kartuskich sportowców, w tym m.in. Jakuba Skierkę, znakomitego pływaka. Otrzymał wiele nagród ? m.in. nagrodę burmistrza Kartuz ?Lokalne partnerstwo ? Człowiek Roku 2008? i Super Perłę ? nagrodę starosty kartuskiego. Zginoł tragiczne w wypadku 5 stycznia 2017 roku.

Wspomnienia o Jacku Wrońskim – filmik

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Andrzej-Dudzinski.pngAndrzej Dudziński ? URODZONY: 09 październik 1959, Tczew   pisarz, scenarzysta telewizyjny, reżyser. Autor filmu ?Żadnego prawa nie złamałem?

Absolwent pedagogiki na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego (1989). Twórca filmów dokumentalnych. Od wielu lat pisze też scenariusze kolejnych odcinków serialu telewizyjnego „Klan”. Autor kilku powieści (m.in. „Dom przy Alien Avenue”, „Jamestown. Nowa Polska”, „Manuskrypt Jana Żeglarza”, „Sekret gdańskich zaułków”, „Maskarada”).

ŻADNEGO PRAWA NIE ZŁAMAŁEM – informacja Film Polski ŻADNEGO PRAWA NIE ZŁAMAŁEM – zwiastun filmu
ŻADNEGO PRAWA NIE ZŁAMAŁEM – strona Facebook

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Arkadiusz-Okroj.pngBp. Arkadiusz Okrój urodził się 27.05. 1967 roku w Kartuzach. Jego rodzicami są Pelagia i Grzegorz Okrój. Jego rodzinną parafią jest Chmielno. Święcenia kapłańskie przyjął w Pelplinie 6.06.1992 roku. Był wikariuszem na dwóch placówkach: w Drzycimiu i Wygodzie. Po czym podjął studia na KUL gdzie w 2002 roku otrzymał doktorat z zakresu teologii duchowości. Następnie do 2010 roku był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Od 1.07.2010 do 12.02.2019 roku był proboszczem w KIEŁPINIE, skąd papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej, którą to funkcję sprawuje obecnie.