Bibliotekę Publiczną w Kiełpinie

Godziny otwarcia:

poniedziałek, wtorek, środa, piątek 900-1700
czwartek 900-1900

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach Filia w Kiełpinie
ul. Szkolna 29
83-307 Kiełpino
tel: (58) 685 15 15
e-mail: kielpino@biblioteka.kartuzy.pl

Bibliotekę Publiczną w Kiełpinie
utworzono 1 kwietnia 1958 roku. Początkowo lokal mieścił się w prywatnym budynku p. Moniki Necel, która kierowała książnicą od dnia jej powstania do 31 października 1982r.
15 października 1982 roku Biblioteka została przeniesiona do nowego pomieszczenia w domu prywatnym p. Elżbiety Gizeli, w samym centrum wsi przy ulicy Szkolnej 2. Od 1 listopada 1982r. do dziś nowa właścicielka jest tu zatrudniona na etacie bibliotekarza.
Ogólna powierzchnia lokalu bibliotecznego wynosiła 50m2 , z czego 35 m2 przypadało na wypożyczalnię, a 15 m2 na magazyn. W pomieszczeniu Wypożyczalni wygospodarowano kącik czytelniany z 4 miejscami dla użytkowników. W roku 2001 przeprowadzono w placówce remont związany z powiększeniem Wypożyczalni o pomieszczenie magazynowe i dodatkowe 4 miejsca dla czytelników do pracy na miejscu.
Biblioteka współpracuje z nauczycielami i uczniami miejscowej Szkoły Podstawowej w zakresie organizacji różnego rodzaju konkursów, lekcji bibliotecznych i spotkań.
Od 10 lat w czasie ferii zimowych Biblioteka organizuje różnorodne zajęcia – m.in. konkursy, zgaduj-zgadule i spotkania z ciekawymi ludźmi pod wspólnym tytułem: „Ferie w Bibliotece”. Ta akcja cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem dzieci.
Z kolei dla dorosłych użytkowników, od 2001r. w okresie jesienno-zimowym placówka przygotowuje „Czwartkowe spotkania kobiet”. Na te spotkania zapraszani są goście reprezentujące różne profesje związane z zainteresowaniami lokalnego środowiska.
Można było zapoznać się m.in. ze zmianami w ubezpieczeniach społecznych, profilaktyką w zakresie zachorowań na raka piersi, poznać zdrowe przyrządzanie potraw, nowości w ziołolecznictwie czy bioenergoterapii.

Księgozbiór Biblioteki liczy 9059 woluminów (stan na 31 grudnia 2014 r.) i zawiera:

– księgozbiór podręczny : encyklopedie popularne i tematyczne, leksykony, słowniki językowe i tematyczne, wydawnictwa albumowe;
– księgozbiór popularnonaukowy z różnych dziedzin wiedzy;
– literaturę beletrystyczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych;
– lektury szkolne.

Poza tym w placówce dostępnych jest 6 tytułów czasopism: „Cztery Kąty”, „Komputer
Świat”, „Kwietnik”, „Poradnik Domowy”,”Świerszczyk”, „Wiedza i Życie”.

Opinie oraz sugestie dotyczące działalności Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach można składać w księdze skarg i wniosków, która dostępna jest w siedzibie instytucji na I piętrze budynku pokój 17 (Kartuzy, ul. Gdańska 15).