Dominika Nowakowska ? jak buduje formę w Portugalii na olimpijski sezon?

Utytułowana lekkoatletka z Kiełpina ? Dominika Nowakowska aktualnie przygotowuje się w regionie Algarve na południu Portugalii do swojego najważniejszego biegu w życiu. Sezon lekkoatletyczny na dobre rozpocznie się w maju, a wraz z tym możliwość uzyskiwania kwalifikacji olimpijskich przez zawodników na brazylijskiej Igrzyska  w Rio. Taką próbę wywalczenia olimpijskiego paszportu podejmie mieszkanka Kiełpina,  która od kilku tygodni przebywa w Villa Real de Santo Antonio na zgrupowaniu klimatycznym.

Jest to już moje 3 zgrupowanie od grudnia w drodze na Igrzyska Olimpijskie do Rio 2016.  Aktualnie zgrupowanie jest bardzo istotne w kontekście pierwszej części sezonu czyi budowania solidnej bazy wytrzymałościowej i siłowej. W Portugalii jestem już trzeci raz i przyznam, że lubię tutaj trenować. Warunki są doskonałe do realizowania wszystkich założeń szkoleniowych –  ścieżki szutrowe, asfaltowe, stadion i odnowa biologiczna. Poza tym na tym etapie wytrenowania ważne są warunki atmosferyczne.

W tym roku celem nadrzędnym jest wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej i dobry występ na Igrzyskach, toteż wszystkie pozostałe starty są tylko środkiem do celu.  Presji z tym związanej nie mam. To jest sport, a przez wiele lat treningów jestem już doświadczoną sportsmenką i wiem, że obciążenia mentalne stają się tylko przeszkodą i powodują, że cały potencjał nie zostaje w pełni wykorzystany. Dlatego ten sezon choć wyjątkowy jeśli chodzi o imprezy oraz układ startów, ale trzeba go traktować jak każdy inny.

Obóz jest bardzo ciężki. Tygodniowy kilometraż sięga nierzadko ok. 170, a do tego jeszcze mam sesje na siłowni i w sali fitness. Choć oczywiście są mikrocykle odpoczynkowe, to zmęczenie się nakłada.

 Cały cykl przygotowawczy kończę 20 marca, a wcześniej jeszcze czekają mnie starty kontrolne. Już  szóstego marca wylatuję do Casablanki w Maroko gdzie wystartuję na 10 kilometrów, następnie tydzień później, już w portugalskiej Albufeirze, po raz kolejny powalczę w biegu przełajowym z cyklu IAAF Permit Cross. Na koniec przesyłam serdeczne pozdrowienia dla moich kibiców z Kiełpina i całej gminy Kartuzy przekazuje nam Dominika Nowakowska.

 

Przypomnijmy, że roku temu Nowakowska była najszybszą biegaczką prestiżowego krosu w Albufeirze Almond Blossom Cross Country zaliczanego do cyklu IAAF Permit. Polka na dystansie 4.5 km okazała się wtedy lepsza m.in. od dwukrotnej zwyciężczyni maratonu nowojorskiego – Je?eny Prokopčuki (maraton RŻ  2:22).

DSC_0619-001DSC_0452-001DSC_0653-001

Komentarze są wyłączone.