Nowakowska otwiera niedługo sezon na bieżni i walczy o Igrzyska

Nowakowska otwiera niedługo sezon na bieżni i walczy o Igrzyska oraz Mistrzostwa Europy

 

Wybitna lekkoatletka i mieszkanka naszego Kiełpina, Dominika Nowakowska jest już na ?ostatniej prostej? w przygotowaniach do najważniejszego sezonu sportowego czterolecia na świecie.Biegaczka jest Finalistką Mistrzostw Świata i wielokrotną Mistrzynią Polski w biegach średnich i długich. Co więcej tylko w roku ubiegłym wywaczyła 3 srebrne medale mistrzostw Polski seniorów i posiada tzreci wynik w historii naszego kraju na dystansie 5000m! Aktualnie ma jeden cel: kwalifikacja do sierpniowych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro oraz lipcowych Mistrzostw Europy w Amsterdamie.

Zawodniczka nawiązała niedawno kilkumiesięczną współpracę sponsorską z firmą stolarską Mat-Bud Sp. z o.o. z Kiełpina. Dzięki temu jedna z najzdolniejszych polskich biegaczek długodystansowych będzie miała zapewniony większy komfort przygotowań do najważniejszych imprez mistrzowskich w tym roku. Warto dodać, że szkolenie biegaczki wspierają także inne firmy z regionu kartuskiego Syldar z Kiełpina oraz Piekarnia Janca.W kwietniu utytułowana biegaczka czterokrotnie wygrywała na Kaszubach. Najpierw w sobotę 17 kwietnia, przypieczętowała zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Grand Prix Lęborka w biegach przełajowych, a dzień później odniosła pewne zwycięstwo podczas XI biegu przełajowego w Linii na dystansie 10km. W ostatni dzień kwietnia wygrała ponownie w Lęborku w biegu o Puchar Konstytucji 3 maja, a 3 maja tryumfowała w Biegu Orłów na 10m w Czarnej Dąbrówce. To dla kandydatki na Igrzyska Olimpijskie były sprawdziany dyspozycji bezpośrednio po obozie w Szklarskiej Porębie.

 Zasady kwalifikacji:

Przypomnijmy, że już od pierwszego maja lekkoatleci mają możliwość przez dwa miesiące wywalczenia olimpijskich paszportów na Rio de Janeiro. Tej sztuki będzie chciała dokonać także biegaczka z Kiełpina, która zamierza wywalczyć kwalifikację na dystansie 5000m. Dodajmy, że tzw. minimum kwalifikacyjne Polskiego Związku na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro wynosi 15:25. Miesiąc wcześniej w Amsterdamie odbędzie się także bardzo ważna impreza lekkoatletyczna – Mistrzostwa Europy i tutaj warunkiem udziału jest uzyskanie wyniku na poziomie 15:40. Rekord życiowy Dominiki to 15;16 (2013) i 15:29 z ubiegłego roku uzyskane w „samotnym” biegu w angielskim Watford.

Swój pierwszy ważny występ w tym sezonie Dominika odnotuje w holenderskim Hengelo podczas międzynarodowego mityngu Grand Prix IAAF już 22 maja na dystansie 5000m. Za cel obrała sobie wynik dający awans na Mistrzostwa Europy czyli poniżej 15:40,00, co w przypadku ?wejścia? w sezon będzie dobrym prognostykiem. Hengelo to mityng bardzo prestiżowy, na którym w przeszłości padały nawet rekordy świata ustanowione przez takich tuzów biegania jak Haile Gebreselasie czy Kenenisa Bekele. O tym jak się czuje na kilka tygodni przed sezonem oraz o jej celach wynikowych mówi sama zainteresowana:

Przygotowania do sezonu minęły bardzo szybko, jestem już praktycznie na finiszu i z niecierpliwości czekam na starty. Nie oznacza to oczywiście, że aktualnie lekko trenuję. Na tym etapie czuję się bardzo mocna fizycznie, ale teraz czeka mnie okres specjalistycznych treningów bardzo wyczerpujących na tzw. prędkościach startowych. Jest jednak zdecydowanie mniejsza objętość pracy i można złapać trochę luzu, więcej odpocząć, porobić różne obowiązki, spotkać się z rodziną i ze znajomymi. Główne i kluczowe treningi wykonuję na stadionie tartanowym w Gdańsku, który jest najbliżej zlokalizowany, a reszta jednostek w okolicznych kartuskich lasach oraz siłowni hotelu Miłosz, która jest doskonale wyposażona. Za niespełna dwa tygodnie pierwszy ważniejszy start na dystansie 5000m, w którym mam nadzieję uda mi się wywalczyć minimum na Mistrzostwa Europy. A dalej, z każdym kolejnym biegiem AM zamiar się rozkręcać. Zwykle gdy jestem już solidnie ?przetarta? 2-3 startami biega mi się lepiej. Takie jest założenie, że pierwszy szczyt formy ma przyjść w czerwcu.

 Mat-Bud 3 DSC02514Chciałam bardzo podziękować właścicielowi firmy Mat-Bud p. Adamowi Polakowi za dołączenie do grona moich Partnerów. Wsparcie i zaufanie na tym etapie rozwoju mojej kariery jest bardzo istotne i niezbędne by osiągać jeszcze lepsze wyniki. Jednocześnie dziękuję także firmom Syldar p. Sylwestra Dargi oraz Piekarni Janca p. Wojciecha Jancy, którzy także wspierają moje szkolenie. Obiecuję, że w tym sezonie dam z siebie wszystko i będę na każdej imprezie walczyć do końca. Moich kibiców z Kiełpina i całej gminy Kartuzy proszę o mocne trzymanie kciuków. ? przekazuje Dominika Nowakowska

 

 

mat. prasowe

 

Komentarze są wyłączone.