Zginęli w katastrofie smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku prezydencki Tu-154M rozbił się pod Smoleńskiem. Na pokładzie były najważniejsze osoby w państwie, w tym prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią. Przypominamy listę 96 osób, które zginęły w tej katastrofie.

Lech Kaczyński – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Najważniejszy urząd w państwie objął 23 października 2005 roku, po tym jak wygrał wybory prezydenckie, pokonując w drugiej turze swojego kontrkandydata, Donalda Tuska.

Wcześniej pełnił funkcje prezesa Najwyższej Izby Kontroli (1992-1995), ministra sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka (2000-2001) i prezydenta Warszawy (2002-2005). Był senatorem I kadencji oraz posłem na Sejm I i IV kadencji. A także współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i jej pierwszym prezesem.

Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku w Warszawie. Był synem Jadwigi z domu Jasiewicz i Rajmunda Kaczyńskiego oraz bratem bliźniakiem Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Kontynuując karierę uniwersytecką, uzyskał tytuły doktora habilitowanego nauk prawnych.

W latach 1996-1997 był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego, a od 1999 roku – profesorem na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Maria Kaczyńska urodziła się w Machowie, według mediów – w 1943 roku. Była córką Lidii i Czesława Mackiewiczów. Jej matka była nauczycielką, a ojciec leśniczym. Rodzina przybyła na teren dzisiejszej Polski z Wilna. Ojciec walczył w wileńskiej partyzantce, jeden z jego braci w szeregach Korpusu gen. Andersa pod Monte Cassino. Drugi brat zginął w Katyniu.

Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące Maria Kaczyńska ukończyła w Rabce Zdroju. Studiowała w Sopocie na Wydziale Transportu Morskiego Wyższej Szkoły Ekonomicznej (dzisiaj Uniwersytet Gdański), a po uzyskaniu dyplomu rozpoczęła pracę w Instytucie Morskim w pracowni badań koniunkturalnych, gdzie zajmowała się badaniami perspektyw rozwoju rynków frachtowych na Dalekim Wschodzie.

Swojego przyszłego męża Maria Kaczyńska poznała przez przyjaciółkę z Instytutu Morskiego. – To był styczeń 1976 roku. Pamiętam, że tego dnia było bardzo mroźno.  Z Leszkiem od razu przypadliśmy sobie do gustu – tak po latach, już jako żona prezydenta, wspominała pierwsze spotkanie.

Małżonka prezydenta patronowała organizacjom charytatywnym. Obejmowała patronat nad wieloma akcjami dobroczynnymi. Wspierała środowiska artystyczne, kultywujące rodzimą kulturę i tradycję. Bardzo ważna dla niej – podawała na swoich stronach internetowych Kancelaria Prezydenta – była promocja własnego kraju w świecie zmierzająca do eliminowania fałszywych, negatywnych stereotypów w ocenie Polski i Polaków.

Przed budynkiem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku już w środę otwarto wystawę dedykowaną Lechowi Kaczyńskiemu. Na piątek w siedzibie PUW zaplanowano uroczystość nadania sali konferencyjnej imienia zmarłego prezydenta. W Gdańsku zaplanowano trzy msze św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Z inicjatywy PiS nabożeństwo odprawione zostanie w kościele św. Brygidy, rodzina Arkadiusza Rybickiego zaprasza na modlitwę do kościoła św. Mikołaja. W niedzielę w południe w Katedrze Mariackiej mszę odprawi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.Wojewoda pomorski Dariusz Drelich zwrócił się z prośbą do starostów i prezydentów miast regionu o włączenie 10 kwietnia syren alarmowych dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

Mija szósta rocznica od tragedii smoleńskiej niech każdy pamięta o ludziach, którzy kochali Polskę, a zginęli w miejscu,  gdzie w 1940 roku w Katyniu sowieci wymordowali ponad 20000 wybitnych Polaków.

Cześć ich Pamięci?

Komentarze są wyłączone.