Zapal Światło Wolności

?Zapal Światło Wolności

Szanowni Państwo

IPN Gdańsk 13 grudnia zachęca wszystkich mieszkańców Pomorza do uczestnictwa w akcji ?Zapal Światło Wolności?. W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Wystarczy tego dnia po zmroku (najlepiej punktualnie o godz. 19.30) zapalić świeczkę albo znicz w oknie, przy pomniku, krzyżu, by w ten sposób symbolicznie upamiętnić ofiary stanu wojennego. Zachęcamy każdego z osobna, a także uczniów szkół, pracowników urzędów i instytucji.

Zdjęcia upamiętnienia wraz z krótkim opisem (500 znaków ze spacjami) zawierającym odpowiedź na pytanie: ?Dlaczego zapaliłam/em/liśmy Światło Wolności?? należy wysyłać na adres: jan.hlebowicz@ipn.gov.pl.

Spośród autorów nadesłanych najciekawszych propozycji wybierzemy pięciu laureatów. Dla zwycięzcy przewidzieliśmy najnowszą grę edukacyjną IPN ?Niepodległa?. Na pozostałych wyróżnionych będą czekały atrakcyjne koszulki.

Kampania społeczna IPN ?Zapal Światło Wolności? nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: ?Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (?) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić?.

Informacje o akcji także w komunikacie (załącznik) oraz tutaj: https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/63016,Akcja-IPN-Gdansk-Zapal-Swiatlo-Wolnosci.html.

Dodatkowo informujemy, że IPN Gdańsk przygotował różnorodny i bogaty program obchodów, uroczystości, wystaw, wydarzeń plenerowych oraz audycji związanych z rocznicami Grudnia’70 i stanu wojennego. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem:

https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/63028,Dwa-Grudnie-1970-1981-inicjatywy-IPN-Gdansk.html.

Z wyrazami szacunku, ?

Jan Hlebowicz

Samodzielne Stanowisko Asystenta Prasowego

tel. (0-58) 668-49-09, kom. 882-080-940
jan.hlebowicz@ipn.gov.pl
media.gdansk@ipn.gov.pl

https://twitter.com/IPNGdanskhttps://gdansk.ipn.gov.pl/

Komentarze są wyłączone.