Akademia Biegowa Kiełpino świętowała pierwszy rok

Pod koniec września minął rok od założenia Akademii Biegowej Amator Kiełpino. W tym czasie grono biegaczy na Kaszubach, a konkretnie w gminie i powiecie kartuskim, powiększyło się o kilkadziesiąt osób, pasjonatów jednej z najbardziej popularnych aktywności w naszym kraju. Założycielem i pomysłodawcą jest utytułowany szkoleniowiec i organizator imprez, trener lekkiej atletki Karol Nowakowski, który wspólnie z Sylwią Kreft z Kiełpina i miejscowymi działaczami utworzył sekcję lekkiej atletyki przy działającym już od 1983 roku klubie KS Amator Kiełpino. W minioną sobotę zawodnicy i sympatycy grupy wraz z rodzinami świętowali pierwszą rocznicę powstania Akademii. Imprezie towarzyszyły konkursy sprawnościowe z nagrodami i podsumowania dotychczasowej działalności. Aktualnie na treningi w Kiełpinie regularnie trzy razy w tygodniu uczęszcza od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu osób, co ciekawe nie tylko mieszkańców Kiełpina, ale z bardzo wielu kaszubskich miejscowości. Niektórzy z nich mają do przejechania na zajęcia nawet 30 kilometrów. Członkami grupy są mieszkańcy Somonina, Żukowa, Mściszewic, Stężycy, Egiertowa, Kartuz, Kameli czy Goręczyna. Wydaje się to pewnego rodzaju fenomenem, ale jakość zajęć i atmosfera przyciągają zawodników, którzy pragną zasięgnąć profesjonalnych porad i skorzystać z profitów jakie daje trening w licznej grupie.

W naszym teamie dla każdego jest miejsce ? mile widziani są Ci, którzy są dopiero na początku swej sportowej drogi, pragną zmienić własne, najczęściej bierne, kanapowe życie, jak również Ci bardzo doświadczeni biegacze, którzy mają zastój w wynikach, problemy z kontuzjami czy brakiem stabilności. Trening w tak dużym składzie to jednak przede wszystkim największa porcja motywacji i moc przezwyciężania swoich barier. Grupa z każdy kolejnym miesiącem bardzo mocno się rozwija i sam jestem zdumiony postępem niektórych zawodników ich ukrytym potencjałem. W zasadzie Ci, którzy przyjdą z poziomu ?zerowego?, nie będąc w stanie przebiec bez zatrzymania kilku minut już w ciągu 3-4 miesięcy stają się biegaczami i zaczynają czerpać coraz więcej profitów ? polepsza się samopoczucie i taki życiowy wigor, zwiększa się ilość energii do różnych działań, poprawia się jakość snu, schodzi waga ciała i oczywiście podnoszą się zdolności motoryczne. Po prostu systematyczność,  cierpliwość i rozsądna przemyślana praca to podstawa progresu i sukcesu. Największy nacisk na zajęciach kładę na sprawność i siłą ogólną, prawidłową technikę biegu, szeroko pojętą siłę biegową oraz całościowym wzmocnieniem całego ciała. To są najsłabsze ogniwa nie tylko każdego biegacza , ale ogólnie w zasadzie każdego człowieka żyjącego w dzisiejszych czasach. Niestety wszelkie dolegliwości chorobowe czy też problemy z układem ruchu wiążąc się z bezczynnością, złymi nawykami żywieniowymi i są ich skutkiem. Regularne treningi i zmiana podejścia do wielu spraw w tym odżywiania, usprawnia i leczy nasze ciało od strony fizycznej i mentalnej, co zdecydowanie poprawia  jakość życia w każdej postaci. ? przekazuje i zachęca trener Nowakowski.

Sukcesy

Przypomnijmy, że wiele zawodników  z powodzeniem startuje w okolicznościowych biegach ulicznych nie tylko na Pomorzu, ale i w całym kraju. To doskonała promocja samego Kiełpina i gminy Kartuzy. Niektórzy biegacze w swoich kategoriach wiekowych zajmują czołowe miejsca, a utytułowana biegaczka Dominika Nowakowska dość często zasila szeregi Akademii i staje na podium najbardziej prestiżowych biegów w kraju. W zajęciach uczestniczy także młodzież i dzieci. Warto przypomnieć, że na tym polu pojawiły się również pierwsze sukcesy ? młodzi Jakub Benka wywalczył wśród młodzików tytuł mistrza województwa pomorskiego na dystansie 2000m. To jeden z bardziej obiecujących zawodników młodego pokolenia, który bardzo spokojnie rozwija się pod trenerskim okiem trenera Nowakowskiego, który w swoim dorobku ma już kilkanaście medali mistrzostw krajowego czempionatu w różnych kategoriach wiekowych z zawodnikami w sporcie kwalifikowanym.

Są plany na rozwój

Należy nadmienić, że Akademia w tym roku była jednym z głównych organizatorów 1. Edycji Biegu Arasmusa w Kiełpinie. Ogromny sukces imprezy i wiele dobrych rekomendacji od uczestników spowodowało, że impreza prawdopodobnie na stale wpisze się w kalendarz głównych imprez sportowych w powiecie i gminie. Już są plany na rozwój imprezy. Ponadto od września biegacze mogą uczęszczać także na zajęcia w ramach  kartuskiej Akademii Biegowej. Na stadionie miejskim przy ul. 3 Maja, który niedługo przejdzie pełną modernizację, z powodzeniem tworzone są podwaliny pod klub lekkoatletyczny.  Zajęcia także cieszą się dużym zainteresowaniem i zrzeszają aktywną młodzież i dorosłych mieszkańców całej gminy, którzy mogą na imprezach biegowych
i triathlonowych reprezentować barwy Kartuz.

dsc_0111dsc_0964

 Aktualności i szczegóły znajdziecie na stronie: https://www.facebook.com/akademiabiegowaamator/

https://www.facebook.com/Akademia-Biegowa-Kartuzy-1760099574209984/

Komentarze są wyłączone.